Odkazy

Tatra Trucks a.s.Fédération Internationale des Véhicules AnciensAsociace veteran car clubů AČRInstaForex Loprais TeamFiat 128 Fan ClubFullcom s.r.o.

Život mezi veterány. Setkání s předsedou klubu.

Logo Cesky Rozhlas Ostrava

Historie MFP 01V roce 1994 připravili členové ostravského Tatra Veteran Sport Clubu první ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, na počest zesnulého zakládajícího člena klubu, který až do své smrti byl „duší” klubu. Soutěž se pořádala pravidelně jako Veteran Rallye Ostrava, vždy se startem v centru Ostravy na Masarykově náměstí, příp. u Paláce kultury a sportu při příležitosti pořádání výstavy Motoršou. Navíc byl Memoriál Ing. Františka Procházky součástí i prestižních mezinárodních soutěží historických vozidel jako např. Moravia Rallye a Silesia Rallye. Některé ročníky byly zařazeny do mezinárodního kalendáře světové veteránské federace FIVA a byly součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

1. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky startoval v sobotu 28. května 1994 jako Veteran Rallye Ostrava a trať rallye vedla z centra Ostravy přes Brušperk, Frýdek-Místek, Vratimov a Havířov, kde se posádky představili i divákům na okruhu Havířov-Šenov v rámci MR v závodech na okruhu, do cíle rallye v autokempu Lučina na Žermanické přehradě.

2. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se konal v sobotu 27. května 1995 opět jako Veteran Rallye Ostrava a zavedl účastníky z Ostravy do Orlové, Havířova, Frýdku-Místku, Hukvald a Frýdlantu nad Ostravicí. Cíl byl rekreačním zařízení v Čeladné-Podolánkách.

3. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, který se pořádal tentokrát jako Veteran Rallye Ostrava-Třinec, zaplnil Masarykovo náměstí v centru Ostravy na Den dětí v sobotu 1. června 1996. Cílovým městem se, po trase Bohumín, Orlová, Doubrava, Karviná, Havířov a Horní Tošanovice, stal Třinec. Slavnostní vyhlášení výsledků spojené se společenským večerem proběhlo v hotelu Javor v Řece. 3. ročník byl součástí nového Mistrovství ČR - Poháru historických vozidel Veteran Car Clubu ČR v AČR.

4. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky opět odstartoval z centra Ostravy jako Veteran Rallye Ostrava v sobotu 24. května 1997 a posádky čekala tentokrát trasa přes Markvartovice, Šilheřovice, Darkovičky, Hlučín, Hrabyň, Kravaře, Opavu a Hradec nad Moravicí do Vítkova. Cíl soutěže a večerní program byl v areálu SOU ve Vítkově-Podhradí. 4. ročník byl opět součástí Mistrovství ČR - Poháru historických vozidel Veteran Car Clubu Autoklubu ČR.

Historie MFP 025. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky, sobota 30. května 1998 a start před hotel Imperiál v centru Ostravy - to byly základní informace o dalším ročníku, který měl opět v záhlaví název Veteran Rallye Ostrava. Podle itineráře účastníci rallye postupně projeli a navštívili Ostravský hrad, ostravské čtvrtě Mariánské Hory, Zábřeh a Starou Bělou, Polanku nad Odrou, Klimkovice, Vřesinu, Krásné Pole, Plesnou, Děhylov, Hlučín, Bobrovníky, Hošťálkovice, Lhotku, Petřkovice a Šilheřovice, kde v areálu SOU byl cíl a slavnostní vyhlášení výsledků. 5. ročník byl poprvé zařazen do mezinárodního kalendáře FIVA-B a zároveň byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Veteran Car Clubu AČR.

6. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl součástí týdenní mezinárodní soutěže historických vozidel Auto Alper Moravia Rallye 1999, resp. její poslední šesté etapy, která se jela v sobotu 19. června a kterou ostravský Tatra Veteran Sport Club pořádal společně s VCC Ostrava. Na startu v Hradci nad Moravicí se k účastníkům týdenní rallye přidaly i další posádky, které poté absolvovaly společně trasu Těškovice, Ostrava (zastávka na Masarykově náměstí a poté návštěva Hornického muzea na Kandelu), Hlučín, letiště v Zábřehu a zpět do Hradce nad Moravicí, kde v hotelu Belaria proběhlo závěrečné slavnostní vyhlášení výsledků.

7. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl opět součástí poslední etapy týdenní mezinárodní soutěže Tento Moravia Rallye 2000, kterou ostravský Tatra Veteran Sport Club pořádal společně s VCC Ostrava a KHV Žilina. Poslední pátá etapa, která byla opět doplněna o další účastníky, startovala v pátek 23. června v Rožnově pod Radhoštěm. Trať rallye zavedla posádky do Brušperku, Staré Bělé, Ostravy, Vratimova, Frýdku-Místku a Čeladné zpět do Rožnova pod Radhoštěm, kde v hotelu Vlčina bylo slavnostní vyhlášení výsledků. 7. ročník byl, stejně jako celá Tento Moravia Rallye, zařazen do mezinárodního kalendáře FIVA-B.

8. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se konal u příležitosti přehlídky Motoršou 2001 v sobotu 21. dubna a po dvou letech se pořádal opět jako Veteran Rallye Ostrava. Start byl před Palácem kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích a po jízdě zručnosti čekaly na posádky průjezdní kontroly ve Vratimově, Brušperku, Hukvaldech, Frenštátě pod Radhoštěm a Bílé. Cíl rallye, ukryt pod sněhem, byl v hotelu Sulov na hřebenech Bílého Kříže, kde bylo i slavnostní vyhlášení výsledků rallye. 8. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

Historie MFP 039. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky se opět konal při příležitosti přehlídky Motoršou v sobotu 27. dubna 2002 a opět pod názvem Veteran Rallye Ostrava. Start, doprovázený již tradiční jízdou zručnosti, se odehrál před Palácem kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích. Trasa soutěže zavedla účastníky z Ostravy do Havířova, Životic, Albrechtic a po hrázi Těrlické přehrady do Těrlicka a poté přes Vělopolí, Střítěž, Komorní Lhotku, Raškovice, Krásné a Janovice Bystré do Frýdlantu nad Ostravicí, kde v penziónu Osmek byl cíl a slavnostní vyhlášení výsledků. 9. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

10. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl součástí dvoudenní mezinárodní soutěže historických vozidel Silesia Rallye 2003, kterou ostravský Tatra Veteran Sport Club pořádal společně s polskými partnery - Automobilklubem Śląski Katowice a Klubem Zabytkowych Mercedesów Polska, a poprvé zavedl účastníky za hranice České republiky. Memoriál Ing. Františka Procházky se jel jako první etapa rallye v pátek 12. září a zavedl účastníky z Masarykova náměstí v Ostravě přes Havířov, Technické muzeum Tatra v Kopřivnici a Třinec do polského městečka Wisla. Slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhlo v nedalekém rekreačním zařízení Sosna. 10. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

11. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl znovu součástí dvoudenní mezinárodní Silesia Rallye 2004, kterou ostravský Tatra klub pořádal společně s polským partnery. Memoriálu Ing. Františka Procházky se jel jako druhá etapa v sobotu 15. června. Start 2. etapy byl na Masarykově náměstí v Ostravě a trasa etapy pokračovala přes Hlučín, Děhylov, Dobroslavice, Kozmice, Darkovičky a česko-polský hraniční přechod v Píšti do Rybniku a centra Katovic, kde byl cíl rallye. Slavnostní vyhlášení výsledků a společenský večer proběhlo v areálu Kolejí Slezské university v Katovicích. 11. ročník byl součástí Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů AČR.

12. ročník Memoriálu Ing. Františka Procházky byl součástí prestižní FIVA World Rallye 2005 - Tour de MORAVIE, resp. její poslední 6. etapy, která se jela v sobotu 25. června. Na startu rallye před hotelem Imperiál v centru Ostravy se k účastníkům týdenní rallye přidaly i posádky účastnící se jen Memoriálu. Trasa poslední etapy vedla přes ostravskou část Radvance, letiště v Mošnově, a Pustějov, kde na účastníky čekala domácí zabíjačka a populární ostravská skupina Buty. Cíl FIVA World Rallye a Memoriálu Ing. Františka Procházky byl v Ostravě na Jiráskovém náměstí za rytmů swingové kapely.