foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/tvsco
tvsco@email.cz

Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR

Ostravský veteránský klub založený v roce 1971

Termín klubové testace a retestace HV v roce 2024

Prodloužení testací historických vozidel

Odkazy

Tatra Trucks a.s.Fédération Internationale des Véhicules AnciensAsociace veteran car clubů AČRInstaForex Loprais TeamFiat 128 Fan ClubFullcom s.r.o.

Život mezi veterány. Setkání s předsedou klubu.

Logo Cesky Rozhlas Ostrava

foto clanek 013Rok se s rokem sešel a v sobotu 26. května jsem vyrazil do centra města Ostravy na Masarykovo náměstí zaparkovat své auto jako účastník rallye. Předpověď slibovala slunečný den. Uvažuji o sundání střechy z auta.

Předem jsem zodpovědně zaplatil zápisné a poslal přihlášku. Registrace proběhla o to rychleji, pořadatelé měli vše potřebné vytištěné a předem připravené - kontrola údajů, podpis, další…

Pozdravím se z několika známými, ochutnám domácí výtvory u registrace, chválím výrobkyně a beru fotoaparát do ruky. Fotím vystavené vozidla na náměstí. Pořizuji kratičké video sekvence. Kvůli fotkám se slušně chodím ptát do obchodů a provozoven v prvních patrech kolem náměstí.

V kadeřnickém salónu jsem mírné zpestření, když se s paní vedoucí za zády, proplétám mezi hučícími rourami na hlavách žen studující módní a drbnosběrné časopisy. Ve vietnamské vývařovně mi kupodivu moc nerozumí. Myslí si asi, že jsem kontrola fotící kuchyně a sklady. V nesrozumitelně žvatlajícím davu, o hlavu a půl menšími lidičkami, jsem vykázán ven. Pod dojmem béčkových akčních filmů a jejich hrdinů se… Se radši nehrdinsky vytrácím pryč. V prodejně knih je jen prodavačka. Ochotně mně pustí k oknu. A ponechává mně fotící fantazii, vášni, zálibě.

Domluvil jsem si spolujezdkyni, spolujezdci asi nemněli čas nebo zájem. Synci to si pamatuji! Neteř Anežku. Co si mám vzít na sebe? Jak typická otázka!? Už i ve studentském věku….

No co, něco dobového.

Co?

No, co se nosilo v roce 1970-80.

Co máš ty?

Klasiku, modré rifle, modrou riflovou košili, modrou džísku, slaměný klobouk.

Aha, tak já si něco vezmu…

Přišla celá v černém. Černá džíska, černé šaty, černé brýle, černo-červené kanady nebo kozačky, hrubý opasek s pyramidkami…

Co, co, co… to je?!

Pěkné, že! Punkera, ne! Nepoznals! Sex pistols.

No, spíš mi připadáš jako rockerka. Aerosmith a AC/DC.

Takže typicky sladěná dvojice. Pán v modrém, dívka v černém. Už se vidím někde na červeném koberci při Concours d´Elegance!!! Skoro jsem odpadl - omdlel. Ale na druhou stranu jsem potěšen. Je kreativní a odvážná, má smysl pro humor. Je přece z rodiny!

S neteří mi při představování ostatním lidem skoro nikdo nevěřil a koukali na mně jako na… Joo neteř říkáš, ahaa… Tak neteř, hmmmm… Tolik podivných pohledů jsem už dlouho neviděl.

Pasuji, zaškoluji, zasvěcuji, provádím školení posádky na spolujezdce a navigátora ve stylu kormidelník - háček. Řidič - kormidelník, navigátor - háček. Do tajů, zapeklitostí, záludností itineráře a průjezdných kontrol vplula velmi rychle a během rallye se osvědčila.

foto clanek 014Je tady rozprava a start rallye. Vyjíždíme do městského kritéria. Klidně jsme se projeli centrem města Ostravy po pěší zóně kolem Mc´Donaldu, k obchodnímu domu Horník, Lasu a ven z Masarykova náměstí k mostu Miloše Sýkory. Klidná - pomalá jízda během které jsme se zaposlouchaly do specifického zvuku motoru odrážejícího se od městských domů a byli občas pozdraveni chodci a diváky. Pokračujeme dál po trase rallye podle šipkového itineráře.

První průjezdní kontrola - Vratimov vedle Obecního úřadu, kde probíhá Den dětí s bohatým kulturním a soutěžním programem. Průjezdem rallye ho zpestřujeme jak návštěvníkům, tak soutěživým dětem.

Úkol zněl jasně: na čas kolečko s vyčnívající oskou (asi z dětského kolečka - furiku) pomocí dvou dřevěných tyček (mávátka nebo z vlaječek) dopravit ze startu do cíle slalomem mezi kužely. Nevím jak jsem při plnění úkolu v podřepu vypadal, ale vysílal jsem mocné signály z mozku do rukou a tajně doufal, že se přenesou do tyček a kolečka. Kolečko leželo převážně na zemi než aby se plynule koulelo - otáčelo směrem k cíli.

Druhá průjezdní kontrola - Staříč, cvičná štola, exkurze. Netušil jsem, co to vlastně pod Ostravou a pod okolím máme a v jakých podmínkách musí horníci pracovat. Není to jako typické muzeum s permoníky a žoviálními průvodci.

Náš pracovník školícího střediska nás zavedl pod zem a prošel s námi takový malý okruh. Jsme na cvičném pracovišti, kde zaškolují každou profesi nebo novinky, než pustí horníky a techniku do dolu. Průvodce spustí vzduchotechniku, dopravní pás, na prázdno kombajn, zhasne světla ve štole a rozsvítí světýlko na přilbě. No romantika jak cip! Rachot, hlomoz, prach, vedro, vlhkost, průvan, tekoucí voda, neslyšíš vlastního slova, pořádně nevidíš, nevíš čí si a kaj si! A tak to máš celou směnu.

Abychom se prostřídali v menších skupinkách na exkurzi, plnili jsme ještě tři úkoly:

1. Navléci 35 ks FAB klíčů na drátěné oko na čas.

2. Přiřadit názvy druhů karoserií k obrázkům aut z 30. let. Taková poetická slova jako Pulman, Cabrio−Limousine, Limousine, Town Coupe, Landaulet, Tourer, Phaeton, Double Phaeton, Roadster, Tonneau… Víte co které znamená? Víte ke které kategorii patří?

3. Trefit prostředek terče Ninja hvězdicemi. Terč na dřevěné desce. Hvězdice ostré jak na krájení chleba. Zavzpomínal jsem na akční hrdiny z dětství, vrhnul jsem a trefil něco kolem středu.

Třetí průjezdní kontrola - Metylovice, oběd, Restaurace Pod lipami. Abychom se nehromadily na jídlo, měli jsme za úkol ujet s modelem autíčka jeden metr po stole pomocí vodního pohonu - střiku z doktorské stříkačky.

Na oběd byla možnost volby řízek s bramborem nebo svíčková. Dali jsme si každý něco jiného a vzájemně si ochutnali porce. Bylo to mňam!

Čtvrtá průjezdní kontrola - Frýdlant nad Ostravicí. Zvěřinec - ptákárna. Někomu na zahradě převládají brambory, zelenina, skalka, bazén, květiny…, no a někomu na zahradě ptáci a voliéry. Taková menší ornitologická ZOO. Chvilku jsme v němém úžasu kolem sebe koukali. Rozhlíželi se po pokladně se vstupným a po průvodci. Chvíli jsme si vše prohlíželi. Chvíli psali odpovědi a pokračovali dál. Na kontrolu byl časový limit 30 minut.

Pátá průjezdní kontrola - Staré Hamry, vodní nádrž Šance. Zde jsme měli za úkol jízdu pravidelnosti na neznámou vzdálenost 1-2 km při průměrné rychlosti 28 km/h. Odhadl jsem rychlost pomocí zběsile se kmitající ručičky na tachometru a dojel na točnu autobusu. Tady jsme odevzdali jízdní výkaz.

K cíli jsme vyrazili svižnějším tempem. Přes hluboké lesy jsme dorazili do cíle rallye na Horní Bečvu. Dojezd do cíle byl součástí místního kulturního programu Kácení máje. Guláš, pití, proslovy, vyhlášení výsledků. A velké překvapení! Druhé místo ve své kategorii! Bylo vyhlášeno moje jméno. Coo? Kdoo? Jsem dojat, nohy mi dřevění, oko vlhne, hlas se láme, slovy klasika Karla G. ,,… to jsem nečekal!“ jsi jdu pro pohár.

Kácení máje provedla folklorní skupina Bečvánek. Vyrojili se chlapi a ženy v krojích, něcofoto clanek 015 na sebe pořvávali. Chlapi asi mooc slopali a ženské jim záviděli… Pak se sekala a pílila ,,májka“. Pak to najednou řachlo na zem. Tam kde jsem původně parkoval a na štěstí byl předem pořadately - Hasiči posunut jinde. Sěběhla se banda, popotahovala se a poškubala se o vlajku ze špičky ,,majky“. Nejšťastnější vyškubitel vlajky pak vykřikoval něco o půllitru na večer. Tak to jsem zaváhal!

Trasa Veteran rallye Ostrava 2013 vedla převážně bočními - klidnými cestami s nízkým provozem. Kochali jsme se Beskydskou krajinou a výhledy. Počasí přálo, pořadatelé byli ochotní. Jízda bez střechy po celý den! Poprvé! Vítr ve vlasech! Co víc si přát!

PS: Cenu jsem ještě vytuningoval, vytunil. Dal jsem ji do krabice od baněk - průhledné víko a přidal dvě velké balení Lentilek. Děti měli radost, táta měl radost a máma má radost taky, protože pohár jsem vecpal mezi ,,sváteční sklo“ do prosklené vitríny…