foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/tvsco
tvsco@email.cz

Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR

Ostravský veteránský klub založený v roce 1971

Termín klubové testace a retestace HV v roce 2024

Prodloužení testací historických vozidel

Odkazy

Tatra Trucks a.s.Fédération Internationale des Véhicules AnciensAsociace veteran car clubů AČRInstaForex Loprais TeamFiat 128 Fan ClubFullcom s.r.o.

Život mezi veterány. Setkání s předsedou klubu.

Logo Cesky Rozhlas Ostrava

News 2023 04 0841. ročník Kowax Valašská Rally ValMez 2023 otevřel v první dubnový víkend letošní seriál Mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Populární „Valaška“ přivítala na startu 60 posádek vč. historiků. Dvoudenní program soutěže vyvrcholil v neděli 2. dubna super rychlostní polokruhovou zkouškou č. 15 a 16 v areálu Dolní oblasti Vítkovice (zkráceně DOV). Diváci tak poprvé mohli vidět rally vozy v plném nasazení v centru Ostravy!

Unikátním areál Dolní oblasti Vítkovice, kde se v letech 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo, nabídlo 4,1 km dlouhou rychlostní zkoušku, kterou každá posádka absolvovala dvakrát. Soutěžní rally speciály se tak proplétaly mezi vysokými pecemi, plynojemem - jenž je nyní přestavěn na multifunkční aulu Gong a mnoha dalšími industriálními zákoutími. Dění na trati komentoval s grácií sobě vlastní ostravský novinář, spisovatel a motoristický komentátor Martin Straka.

Součástí skoro celodenního doprovodného programu v areálu DOV byly expozice driftovacích nebo tuningových automobilů, dakarského speciálu Tatra Jamal Evo III. týmu Fesh-Fesh (s motorem MKR-Renault…), motokár, RC a sběratelských modelů, formule a elektro auta z TÚ-VŠB Ostrava a občerstvení… Diváci se mohli svézt po trati rychlostní zkoušky s Pavlem Valouškem ml. v jeho Mitsubishi Lancer Evo 9. Součástí programu byl i 1. ročník Valašské Rally RC modelů, ukázky záchranářské techniky, otočný a nárazový trenažér, stánek Besipu, soutěže pro děti či koncerty hudebních skupin. Náš Tatra Veteran Sport Club Ostrava byl pořadateli rally osloven s prosbou o zajištění expozice historických vozidel. Na starost si to chtě-nechtě vzal David Gavroň, který si s různými manažery organizačního týmu a jejich názory užil své...

I když nedělní rychlostní zkouška startovala až ve čtvrt na tři odpoledne, sraz všech, kteří zajišťovali doprovodné programy, byl do půl deváté ráno. A bohužel nás všechny od rána, kromě deště a velmi chladného počasí, doprovázely i organizační zmatky. Plánky, kde co bude stát, byly alespoň v našem případě jen jakýmsi „nástřelem k diskuzi“. Místo, kde jsme nakonec stáli, bylo až třetí v pořadí. Navíc na jedné straně byli pořadatelé rally, na druhé straně zaměstnanci DOV a mezi nimi chaotická komunikace… A vlastní předání označení pro vystavovatele veteránů? No comment!

Doprovodný dopolední program de facto řídil a koordinoval Martin Gregor a jeho zkušený pořadatelský tým ze Steelringu v Třinci. O jeho kvalitách jsme se přesvědčili v roce 2019, kdy Veteran Rallye Ostrava končila na třinecké motokárové trati… Ale abych jen nehanil, šlo o první akci tohoto druhu a pokud se pořadatelé a manažeři poučí a pochopí určité „zákonitosti“ těchto akcí, může vzniknout zajímavá tradice.

Během dopoledne přestalo pršet, trochu se vyčasilo, jen ta zima zůstala. Přesto areál DOV zaplnily početné zástupy diváků, kteří si prohlédli i „naši“ expozici autoveteránů. Před multifunkční aulou Gong stálo nakonec 18 automobilů vč. závodního speciálu Saab 96 Rally z roku 1961. Prezentaci vévodily automobily značky Tatra (typy T54, T75, T87, T603 a T613), ale své zastoupení zde měly i značky Moskvič, Chevrolet, Citroën, Ford, GMC, Opel, Polski Fiat, Škoda a Trabant.

Kromě aut členů našeho klubu tam byli i vozy členů Old Fiat Clubu z Frýdku - Místku a dalších, kteří projevili zájem o účast na této akci. Navíc každý autoveterán byl opatřen popiskem se základními technickými daty a historickými údaji. Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na realizaci této expozice podíleli. Děkuji !!!

 

foto clanek 110

foto clanek 111

foto clanek 112

foto clanek 113

foto clanek 114

foto clanek 115

foto clanek 116

foto clanek 117